Odpovede o vlakoch zadarmo – študenti

Na tejto stránke nájdete informácie o bezplatnom cestovaní vlakmi. Informácie sú určené pre študentov stredných a vysokých škôl na Slovensku i v zahraničí.

Informácie sú poskytované formou „vy sa pýtate, my odpovedáme„. Stačí teda pridať komentár k tomuto článku a väčšinou do 48 hodín naň dostanete odpoveď.

Upozornenie: toto nie sú oficiálne webové stránky Železničnej spoločnosti Slovensko a preto sú všetky informácie tu uvedené bez záruky, získané na základe skúseností autorov tejto webovej stránky.

135 odpovedí na „Odpovede o vlakoch zadarmo – študenti“

 1. Dobrý deň. Chcem sa opýtať. Syn má vybavený preukaz na cestovanie zadarmo. Má tam ale vyplnenú základnú trať. Je možné cestovať aj v rámci SR zadarmo? Alebo to platí len na vyplnenú trať? Ďakujem

 2. Dobrý deň, mám 24 rokov a ukončila som druhý stupeň vysokoškolského štúdia. Budem však pokračovať v doktorantskom študiu v dennej forme. Mám nárok na bezplatné cestovanie vlakom? Ďakujem.

 3. Dobrý deň, syn dovŕšil 15 rokov. Má nárok aj naďalej na bezplatnú prepravu? Je žiak 9. triedy a chodí aj do ZUŠ. Zuš je v obci do ktorej je vlakové spojenie, ktoré využival keď mu nechodil Bus napriamo z našej obce. Ak ano, čo potrebuje k vybaveniu?
  Vopred ďakujem!

 4. Dobrý deň. Chcem sa opýtať čo mi treba na vybavenie vlakov zadarmo. Som študentka vysokej školy ale stratila som ISIC a nechcem mať vlaky na ISIC, dalo by sa aby som mala preukaz?

 5. Zdravím,
  som študentom 6-ročnej vysokej školy a dovŕšila som vek 26rokov, nemam nárok aspoň na študentské ceny cestovných lístkov, keď už bezplatné nie?
  Nepríde mi fér, že ako študent na cestu domov a späť musím nechať 40e.
  Za odpoveď Ďakujem.

  1. Dobry deň admin, prosím o odpoveď na otázku ktorú položila Ivana Vodova nakoľko mám obdobný problém. Byvam v Bratislave a študujem v Trnave. Tento rok som dovŕšila 26 rokov a ešte ma čakajú 2 roky štúdia.
   Ďakujem D

 6. Dobrý deň,

  študujem na vysokej škole v UK a chcela by som sa opýtať, či je možné si vybaviť kartičku na vlaky zadarmo keď predložím svoju študentskú kartu čo mám z univerzity + papier o tom že som študentom. Bude to možné, nakoľko všetky tieto dokumenty sú v anglickom jazyku?

 7. Dobrý deň chcem sa opýtať, teraz 9.12.2017 budem mat 26 rokov Ing.stupen koncim v marci 2018 .. stracam narok na cestovanie zadarmo ? Alebo aj na studentsku zlavu na cestovanie ? kupujem si mesacenku a mesacenka presiahla datum tj. 9.1. pani ma neupornila ze by som nemala uz narok na bezplatne cestovanie, ako to teda je ? Mozem dostat pokutu ak moj listok mesacny plati do 9.1 ale 26 som mala v decembri ?

  1. Po dovršení 26. roku života strácate nárok na bezplatné vlaky. Čo sa týka študentskej zľavy, neviem dokedy platí ISIC karta, či tiež do dovršenia 26 rokov alebo dlhšie.

 8. Dobrý deň. Chcem sa spýtať či potrebujem aj preukážku keď mám ISIC kartu a ak nie, tak či ISIC treba aktivovať na stanici alebo si rovno môžem kúpiť bezplatný lístok?

  1. ISIC karta oprávňuje na nákup zľavneného cestovného (= 50% zľava), ale ak chcete cestovať bezplatne, musíte si vybaviť preukaz na bezplatné cestovanie (vyplnením žiadanky, ktorú nájdete na slovakrail.sk)

 9. dobrý deň, deti navštevujú školu v Rakúsku. Na infocentre som dostal informáciu, že na bezplatný celoročný lístok nemajú nárok, nakoľko sa nachádza škola v zahraničí a posledná zastávka na SK (DNV) nie je miestom školy. Takže si budú musieť kupovať každý deň bezplatné lístky do Devínskej Novej Vsi. Lenže sa mi to nezdá… Podmienky som nikde nenašiel.

  1. K tomu sa neviem plnohodnotne vyjadriť, no myslím, že na tom môže byť niečo pravdy, keďže mesačníky sú určené na dochádzanie do školy, pričom sa to berie iba v rámci Slovenska..

 10. Dobrý deň,

  rada by som sa informovala, aký doklad, okrem žiadanky sa musí podpísať na žel.stanici, ak má študent už OP a ide 1. rokom na SŠ. Dovtedy som to vybavovala ako rodič/zákonný zástupca, pokým nemal OP, ale to som podpisovala len žiadanku na vlak a potvrdená bola zo ZŠ, ako teraz zo SŠ.

  Ďakujem za odpoveď.

  1. Postupujete podobne ako predtým – treba vypísať žiadanku, dať ju potvrdiť do školy a priložiť synov/dcérin OP a fotografiu.

 11. Dobrý deň,
  dcera začína v septembri chodit na strednú školu. Bude každý deň cestovať vlakom, má novú kartu ISIC a tiež ešte platný preukaz dieťaťa do 15 rokov ( 15 bude mať až v marci 2018 ). Chceli by sme zmeniť preukaz a aby si mohla kupovať len mesačnik, aby zbytočne nestala každy deň pri okienku. Čo treba urobiť a ide o preukaz pre študenta do 26 rokov alebo o preukaz zákazníka?

 12. Dobrý deň, v júny mi končí platnosť preukazu na bezplatné cestovanie nakoľko v máji ukončím stredoškolské vzdelanie maturitou. V septembri však nastupim na vysokú školu, tak sa chcem spýtať či sa nedá preukaz predĺžiť aj na leto, ak na stanicu donesiem potvrdenie o prijatí na VŠ prípadne iným spôsobom.
  Ďakujem za odpoveď.

  1. Ak na stanicu donesiete potvrdenie, že už aj v júni, júli a auguste študujete na VŠ, tak sa to bude dať.. ale pochybujem, že vám nejaká VŠ dá potvrdenie o štúdiu na obdobie, v ktorom na tej VŠ neštudujete…
   Každopádne, medzi maturitou a dňom zápisu na VŠ nie ste študentka, teda nemáte nárok na bezplatné vlaky.

  2. Ahoj, mala som rovnaký problém po ukončení strednej školy. Potvrdenie o návšteve školy VŠ skutočne najskôr dáva až v septembri. Dokonca ak máš zápis v lete tak väčšina vysokých škôl ti rovno vybavuje aj isic resp.inú študentskú kartu. Tú ti môže dať vyhotovenú už v lete. Ale jej platnosť je až od septembra takže ju nebudeš môcť použiť v lete.

 13. Chcem sa spýtať, som študentka dennej formy, mám 26, teda nemám nárok na bezplatné cestovanie. Mám, ale aspoň nárok na zľavnené cestovné? Normálne študentský lístok za peniaze? ďakujem

  1. Priamo zo stránky isic.sk/faq: „Štátom garantované zľavy na MHD, SAD a vlaky si môže uplatniť len študent študujúci na škole akreditovanej Ministerstvom školstva Slovenskej republiky, ktorý nepresiahol vek 26 rokov.“

 14. Dobry den chcel by som sa opytat ci mame narok na nejaku studentsku zlavu ked sme studenti v zahranici (UK), a mame platnu studentsku kartu ale nie Slovensku ale Anglicku. Dakujem

  1. Ak vám vaša škola dá potvrdenie o návšteve školy a dáte ho aj úradne preložiť do slovenčiny, tak by nemal byť problém vybaviť si preukaz na bezplatné cestovanie za predpokladu, že váš študijný odbor má podobný ekvivalent aj na slovenských školách… (môže sa vyžadovať potvrdenie od ministerstva školstva)

   1. Mohla by som sa spytat ak chodím na zakladnu školu a zachvilku ju už končím že idem na strednu možem si vybaviť preukazku ?

    1. Preukaz si môžeš vybaviť, no potvrdenie o návšteve školy ti dá asi len základná škola, keďže na strednú ešte nechodíš..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *