Predĺženie platnosti preukazu na bezplatné cestovanie (študenti)

Študentský preukaz na bezplatné cestovanie vlakmi má obmedzenú platnosť, zvyčajne je platný do konca prázdnin, teda do 31. augusta. Následne je potrebné ho predĺžiť. V tomto článku sa dozviete, ako to spraviť.

 

Je to jednoduché, stačí prísť na železničnú stanicu a požiadať o predĺženie platnosti preukazu. Na predĺženie platnosti preukazu na bezplatné cestovanie potrebujete predovšetkým nové potvrdenie o návšteve školy, teda potvrdenie, že v novom školskom roku ste študentom/študentkou danej školy. Zároveň je vhodné (nie nevyhnutné) mať so sebou aj novú fotografiu s rozmermi 2×3 centimetre.

Po predložení týchto dvoch vecí vám platnosť preukazu predĺžia. Poplatok za predĺženie preukazu sú 3 eurá.

37 odpovedí na „Predĺženie platnosti preukazu na bezplatné cestovanie (študenti)“

 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli jde prodloužit průkaz, když mi skončil 30.6. a potřebuji ho prodloužit do 31.8. na ten samy skolni rok. Myslíte, ze s tím budou nějaké problémy?

 2. Dobrý den, chci se zeptat, jestli jde prodloužit průkaz, když mi skončil 30.6., ale potrebuju ho prodloužit do 31.8. Na ten samy školní rok. Myslíte, ze s tím budou nějaké problémy?

 3. Dobrý den,
  jako student Vysoké školy v zahraničí musím při požádání o prodloužení žákovského průkazu předložit znovu také Žádanku na vydání průkazu, nebo stačí pouze průkaz totožnosti s potvrzením o navštěvování školy?
  Předem děkuji za odpověď.

 4. Dobrý den,
  je nutné vrátit průkaz na bezplatnou dopravu studenta za minulý školní rok?
  Jeho platnost skončila 31.8.2016 a já jsem si 15.3.2017 vyřizovala nový. Bylo správné, že po mně zaměstnankyně železniční stanice chtěla 3 eura, když není nikde zmíněno, že by bylo nutné starý průkaz vracet? Myslím, že na starém průkazu jsou moje soukromé údaje, včetně fotky, které nechci nechat jen tak zaměstnancům stanice.
  Minulý rok jsem podobný poplatek platit nemusela a nic jsem nevracela, jen se jednalo o jinou stanici.
  Děkuji za odpověď.

  1. S týmto nemám skúsenosť, no zrejme vo vašom prípade to zamestnankyňa brala tak, že ste ten preukaz stratila a naúčtovala vám poplatok za stratu preukazu. Netrúfam si však posúdiť, čo oprávnene.

 5. Dobry den,mám vnučku v zahraničí je občianka slovenskej republiky. Chcela by som jej tu vybavit bezplatnu preukážku na vlak,ked príde cez leto,aby som s nou mohla cestovat bezplatne vlakom. Ako to mám prosím vás urobit a čo k tomu potrebujem,aby som tú preukážku bez rodičov tu na slovensku vybavila? Prosím vas pošlite mi odpoved aj na email. Dakujem

  1. Bližšie info o tom, ako vybaviť preukaz na bezplatnú prepravu nájdete v tomto článku. Avšak vzhľadom na to, že zrejme nie ste vnučkin zákonný zástupca (rodič), tak sa to zrejme nebude dať vybaviť…

  2. Dobrý deň pani Majka,

   na základe vlastnej skúsenosti (študujem v zahraničí a bezplatnú kartičku som si vybavovala), ak chcete vybaviť bezplatnú preukážku vnučke, ktorá študuje v zahraničí (predpokladám, že nie na SK a ani v CZ) budete potrebovať:
   – splnomocnenie, kde Vás Vaša vnučka právne poveruje.
   – potvrdenie o návšteve školy preložené oficiálnym prekladateľom do slovenského jazyka a orazené notárom (cca 20€).
   – vyplnenú a podpísanú vlakovú žiadanku, ktorú je potrebné preložiť do angličtiny (stačí aj amatérsky), lebo len tak jej škola podpíše aj slovenskú verziu. Respektíve druhý spôsob, dať oficiálne preložiť anglickú žiadanku do slovenčiny.
   – fotku s rozmermi 2×3 centimetre.
   – preskenovanú študentskú kartu ISIC, ak nemá vnučka ISIC, tak to musí byť preskenovaný doklad totožnosti, kde má fotku.

   Priniesť všetky tieto dokumenty na vlakovú stanicu a dúfať, že pani za priehradkou bude nápomocná. Každopádne, jednoduchšie by to bolo, keby si to vnučka vybavila osobne, vtom prípade by splonomocnenie, ani skenovanie identifikačných kariet nebolo potrebné. Môže sa kľudne stať, že na vlakovej stanici Vám to neprejde, lebo pracovník, takéto dokumenty v živote nevidel. Ja som mala šťastie a pani ma už poznala, lebo som tam kvôli tomuto musela prísť viackrát. 🙂 Takže veľa šťastia, dá sa to!

 6. Dobrý deň . Synovi končí platnosť preukazu zadarmo , je žiakom 7.roč. ZŠ . Na predľženie potrebuje potvrdenie od školy ? Treba mu aj novú fotografiu ?

 7. Dobrý deň, idem do prvého ročníka na VŠ, mám novovybavenú ISIC kartu s aktivovanou časťou EMBASE ale nie je aktivovaná v termináli školy, no karta je platná podľa nálepky vzadu do 09/2017, preto ma zaujíma či platí bezplatné cestovanie vlakom do 30.9.2016 ako to bolo aj po minulé roky alebo si budem musieť kúpiť celý cestovný lístok. Ďakujem

 8. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, som študent SŠ, ale zabudla som si koncom školského roka predĺžiť zľavu na vlaky, ktorú mam cez ISIC. Je možné si zľavu predĺžiť ešte aj teraz cez prázdniny?

 9. Dobry den, chcela by som vediet ako zistim dokedy je platna tato karticka na vlak, kedze som prave skoncila SŠ a je jun. Ci sa da v tento mesiac este vyuzit? Dakujem

 10. Dobrý deň, ja by chcel vedieť ako je to s predlžením platnosti preukazu pre poberateľa dôchodku do 62 rokov. Ďakujem

 11. som v poslednom ročníku štúdia na SŠ a preukaz mám platný len do 30.6.2016 no školský rok končí 31.8.2016 a do tohoto dátumu som stále študentom SŠ. Je možné predĺžiť preukaz to tohoto dátumu?

  1. Školský rok myslím na stredných školách končí 30. 6. 2016, ak ste v poslednom ročníku, tak ešte o čosi skôr. Mýlim sa?

   Každopádne, platnosť preukazu môžete predĺžiť iba ak predložíte aktuálne potvrdenie o štúdiu, čo v prípade, že idete študovať na VŠ, môžete získať zrejme až po zápise na štúdium (na začiatku septembra) a ak študovať nejdete, tak pre vás štúdium končí v júni alebo aj skôr, nie je preto dôvod na predlženie platnosti preukazu.

 12. Dá sa predĺžiť platnosť preukazu na počkanie ešte aj teraz? A potrebujem nevyhnutne potvrdenie o návšteve školy/ stačí ISIC ?
  Ďakujem.

  1. Predlžiť platnosť preukazu si môžete kedykoľvek, ak sa už blíži koniec jeho platnosti. Bude vám stačiť ISIC karta s aktivovanou dopravnou časťou.

  1. Treba ísť na železničnú stanicu spolu s novým (aktuálnym) potvrdením o návšteve školy platnom pre aktuálny školský rok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *