Podmienky pre cestovanie vlakom zadarmo

Upozornenie: táto webová stránka nepatrí Železničnej spoločnosti Slovensko a teda informácie uvedené v tomto článku sú podávané bez záruky.

Pre získanie možnosti cestovať vlakmi na Slovensku zadarmo sa musí záujemca registrovať na železničnej stanici v pokladnici Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a po vyplnení žiadanky (PDF žiadanka na vytlačenie) tak získať preukaz preukazujúci oprávnenie cestovať zadarmo. K registrácii je potrebné predložiť určité doklady, podľa typu záujemcu. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené bližšie informácie o jednotlivých typoch vydaných preukazov a podmienkach na ich získanie:

Typ cestujúcehoDoklady potrebné k registráciiTyp vydaného preukazuPreukázanie sa pri kontrole vo vlaku
Dieťa do 6 rokovNie sú potrebné žiadne doklady ani žiadna registrácia, dieťa cestuje vždy zadarmo, bez kontroly cestovného lístka vlakovým personálom vo vlaku.Preukaz nie je potrebný.Nie je potrebné sa preukazovať žiadnym preukazom ani cestovným lístkom.
Dieťa od 6 do 15 rokovPre získanie preukazu pre dieťa do 15 rokov je potrebné preložiť cestovný pas alebo rodný list dieťaťa a aspoň jeden preukaz totožnosti jeho zákonného zástupcu (rodiča). Okrem toho je potrebné dodať aj fotografiu na preukaz.Preukaz pre dieťa do 15 rokovPri kontrole vo vlaku dieťa predloží cestovný lístok na bezplatnú prepravu (s nulovou hodnotou) a vydaný preukaz pre dieťa do 15 rokov.
Študenti do 26 rokov bez bezkontaktnej čipovej kartyŠtudenti stredných a vysokých škôl, ktorí nemajú školou vydanú žiadnu bezkontaktnú čipovú kartu (napr. ISIC), potrebujú k registrácii dodať aspoň jeden preukaz totožnosti, fotografiu a školou potvrdenú žiadanku potvrdzujúcu štúdium na danej škole.Preukaz pre študentaPri kontrole vlakovým personálom študent predloží cestovný lístok na bezplatnú prepravu a vydaný preukaz s fotografiou.
Študenti do 26 rokov s bezkontaktnou čipovou kartouŠtudenti stredných a vysokých škôl, ktorí majú školou vydanú bezkontaktnú čipovú kartu (napr. ISIC) potrebujú pri registrácii predložiť túto kartu a aspoň jeden preukaz totožnosti.Preukaz zákazníkaPri vlakovej kontrole predloží takýto študent cestovný lístok na bezplatnú prepravu a bezkontaktnú čipovú kartu (ISIC).
Poberateľ dôchodku vo veku DO 62 rokovPoberatelia dôchodku do 62 rokov veku (poberajúci predčasný, invalidný, vdovský, sirotský alebo sociálny dôchodok) predložia pri registrácii preukaz totožnosti, fotografiu a potvrdenie o výplate dôchodku zo Sociálnej poisťovne nie staršie ako 30 dní. Toto potvrdenie bezplatne na požiadanie vydáva Sociálna poisťovňa vo svojich pobočkách alebo po vyžiadaní aj telefonicky.Preukaz pre poberateľa dôchodku do 62 rokovCestujúci dôchodca do 62 rokov predloží cestovný lístok na bezplatnú prepravu a vydaný preukaz pre poberateľa dôchodku.
Starobný dôchodca vo veku nad 62 rokovDôchodca vo veku nad 62 rokov nepotrebuje žiadne špeciálne doklady, stačí mu občiansky preukaz alebo iný doklad s uvedeným dátumom narodenia a fotografiou. K tomu je treba priložiť fotografiu s rozmermi 2 x 3 cm.Preukaz zákazníkaCestujúci dôchodca nad 62 rokov predloží pri vlakovej kontrole cestovný lístok na bezplatnú prepravu (s nulovou hodnotou) a preukaz totožnosti, napr. občiansky preukaz.

Po vyplnení žiadanky a predložení príslušných dokladov si žiadateľ bude môcť vydaný preukaz prevziať na danej železničnej stanici po 3 dňoch od podania žiadosti. V prípade, že je železničná stanica vybavená systémom KVC (komplexné vybavenie cestujúcich), bude žiadateľovi vydaný príslušný preukaz ihneď. Pozrite si aj vzory preukazov vydávaných pre potreby bezplatného cestovania vlakmi.

Podľa prepravného poriadku platného od 17. novembra do 31. marca 2015 platí v tomto období prechodné obdobie, počas ktorého môžu záujemcovia o cestovanie zadarmo získať cestovné lístky na bezplatnú prepravu aj bez registrácie a získania špeciálneho preukazu. Železnice tak chcú zamedziť návalom registrujúcich sa záujemcov na začiatku platnosti možnosti cestovať vlakom zdarma (17. november 2014)

304 thoughts on “Podmienky pre cestovanie vlakom zadarmo”

 1. vo februari 2018 budem mat 60 rokov. Od februára 2018 budem poberať rakúsky starobný dochodok A od novembra 2018 slovenský starobný dôchodok. mám nárok na bezplatnú prepravu už od februára 2018 ?

 2. Dobrý deň
  Môžem sa spýtať syn študuje na strednej kole v Prahe. Má nárok na bezplatné cestovanie ak má trvalé bydlisko na Slovensku ale študuje v Čechách. Ak áno aký je postup?
  Ďakujem

 3. Dobry den,chcela som sa opitať či si ja,ako zahranična Slovenka ktora študujem na Slovensku možem vibaviť cestovanie vlakom zadarmo,aj ake su podimenky?

 4. Ak mám preukaz na bezplatné cestovanie vlakom so základnou trasou, znamená to, že len tá základná trasa je zdarma alebo všetky trasy?

  1. Zdarma môžete cestovať v rámci celého Slovenska, no len na základnú, prípadne doplnkovú trasu si môžete kupovať mesačník.

 5. Zdravím… urobil som si kartu na cestovanie vlakom zadarmo… ale platí mi až od 1.9.2017…. no mne treba cestovať už od 24.8.2017
  Chcem sa opýtať či môžem využiť cestovanie zadarmo ešte pred dátumom platnosti ?

 6. Cestujeme Pendolinem z Ostravy do Poprad – Tatry. Máme vyřízené průkazky průkazky na volnou jízdu z roku 2016 (jsme nad 70 let). Prosím o sdělení zda je možné je použít v v Pendolínu , případně zda je nulová jízdenka z Čadca do Poprad -Tatry možno objednat přes internet. Děkuji

  1. Máte nárok na bezplatný lístok v úseku Čadca – Poprad Tatry, avšak v prípade cesty Pendolinom je potrebný doplatok 5 eur za miestenku.

 7. Dobrý deň,
  chcel by som sa spýtať, či je možné cestovať zadarmo aj vo vlakoch ICE len s dokúpením miestenky.
  Ďakujem

 8. Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či je možné aby bezplatné lístky boli vypredané. Moja dcéra cestovala vlakom zo Zvolena do Bratislavy a na stanici vo Zvolene jej pri pokladni oznámili že bezplatné lístky sú vypredané, tak si lístok musela zaplatiť. Ja osobne tomu nerozumiem.
  Ďakujem za odpoveď.

  1. Áno, je obmedzený počet bezplatných lístkov na vyťažené vlaky, hlavne na rýchliky. V prípade, že už sú všetky bezplatné lístky „vypredané“, si musíte buď klasicky kúpiť bežný lístok alebo skúsiť cestovať iným vlakom, u ktorého ešte budú bezplatné lístky dostupné.

 9. cca pred 4 rokmi ako 68 ročná som si vybavila preukaz na 50% zľavu (v tom čase ešte cestovanie zadarma platilo až od 70-rokov veku dôchodcu). Zaujímalo by ma či tento preukaz naďalej platí alebo si musím vybaviť nový ???

 10. Dobrý deň, je cestovanie vlakom nejako obmedzené počtom km ? Napríklad keď chcem ísť z Trnavy do Vrútok. Alebo to je zadarmo a je jedno či je to 50km alebo 250km ?

 11. Potrebujem 9 ročnej vnučke vybaviť preukaz na zľavu.Mám jej fotografiu a cestovný pas…potrebujem k tomu ešte niečo???

  1. Citujem z pokynom ZSSK:

   Na registráciu je potrebné, aby zákonný zástupca predložil fotografiu dieťaťa s rozmermi 2×3 cm (kliknite prosím na ďalšie informácie) a cestovný pas dieťaťa. (Ak dieťa nevlastní pas, treba predložiť rodný list dieťaťa a preukaz totožnosti jeho zákonného zástupcu).

 12. Dobry den! S bezplatnou kartou pre študenti,môže moja dcérka cestovať len s regio jetom,alebo aj s inymi ? Dakujem

  1. Predovšetkým môže cestovať vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko. Okrem toho aj vlakmi Regiojet na trati medzi BA a Komárnom.

 13. Dobrý deň,
  včera som cestoval prvý krát ako predčasný dôchodca vlakom zadarmo zo stanice kde nie je predaj cestovných lístkov.Sadol som si a čakal kým príde sprievodca.Ten ma po príchode upozornil že nemám čakať ale hneď po nástupe do vlaku sa hlásiť u neho ináč dostanem pokutu.Sýtal som sa prečo sa mám hlásiť a naháňať ho po vlaku a on mi odpovedal že je také neriadenie.Nikde v prepravných podmienkach som také nariadenie nevidel.Teda ako to je?

  1. Je to naozaj tak, pri nástupe do vlaku musí cestujúci sprievodcu upozorniť na to, že si potrebuje u neho zakúpiť lístok. V opačnom prípade môže byť cestujúci braný ako čierny pasažier a prinajmenšom musí aj zaplatiť pokutu, žiaľ je to tak.

   1. Dobrý deň,
    Článok B. 10
    ZĽAVNENÉ CESTOVNÉ PRE POBERATEĽOV DÔCHODKU DO 62 ROKOV
    B.10.1
    Poberatelia dôchodku
    podľa Zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení
    do dovŕšenia 62. roku veku
    :
    • sa prepravujú v 2. vozňovej triede (okrem prihraničného úseku) na cestovný lístok na bezplatnú
    40
    PREPRAVNÝ PORIADOK ŽELEZNIČNEJ SPOLOČNOSTI SLOVENSKO
    Kontaktné centrum – tel. č.: 18 188 info
    @slovakrail.sk
    prepravu, vydaný na konkrétny vlak, konkrétny deň a konkrétneho cestujúceho,
    • sa prepravujú v 2. vozňovej triede na prihraničnom úseku za cestovné podľa cenníka č. 1, stĺpec A,
    • sa prepravujú v 1. vozňovej triede za cestovné podľa cenníka č. 10, stĺpec C,
    • sú povinní v prípade použitia vlaku vyššieho druhu uhradiť príplatok podľa cenníka č. 11,
    • sú povinní nárok na príslušné cestovné preukázať platným preukazom pre poberateľa dôchodku do 62
    rokov, vydaným dopravcom. Dopravca vydá preukaz na základe preukazu totožnosti, Potvrdenia o
    výplate dôchodkových dávok (nie staršieho ako 30 dní), fotografie žiadateľa (2 x 3 cm) s náležitosťami
    fotografie podľa ods. B.1.9 a v pokladniciach bez KVC aj riadne vyplnenej žiadanky. Vydanie preukazu je
    bezplatné.
    B.10.2
    Druhy dôchodkov podľa Zákona o sociálnom poistení:
    a)
    starobný dôchodok,
    b)
    predčasný starobný dôchodok,
    c)
    vdovský a vdovecký dôchodok,
    d)
    sirotský dôchodok,
    e)
    invalidný dôchodok,
    f)
    dôchodok manželky,
    g)
    sociálny dô

    tu som citoval prepravný poriadok žiadna povinnosť hlásiť sa u sprievodcu tam nie je uvedená.Rád by som taký predpis videl.Keď sa mám podľa neho riadiť mal by byť verejne dostupný.
    Nechcem vyšívať ale nestotožnujem sa s tým.
    ďakujem Jozef

    1. Dobrý deň,
     je to uvedené priamo na stránkach železníc – Predaj lístkov vo vlaku – a určite aj niekde v prepravnom poriadku, len tam je to ťažké nájsť.

     „Na väčšine vlakových liniek si môžete zabezpečiť lístok bez akejkoľvek prirážky, je však potrebné aktívne vyhľadať vlakvedúceho“

     Nakoniec som to našiel aj v prepravnom poriadku, je to na strane 7, v tabuľke uvedené ako „hlásená“ a „nehlásená“ cesta.

 14. Dobrý deň vlatnim preukažku na cestovanie vlakom zdarma a chcem sa vas spýtať že keď prinesiem potvrdenie zo soc poisťovne po roku ako sa to potom robí , či sa vyznačí na preukážke nový dátum alebo sa presunie fotografia na novú preukážku ? za odpoveď ďakujem s pozdravom Gabriel

 15. Dobrý deň,
  kebyže chcem mať preukaz 15-26 tak musím byť dochádzajúci? Keď nie, môže škola vynechať v žiadanke miesto „základná trať“? Nie som majiteľom BČK

 16. Dobry den, mam 61 rokov a idem si vybavit preukaz preukazujúci oprávnenie cestovať zadarmo. Trvale bydlisko mam v inom meste, ale registraciu musim vybavit v Bratislave.
  Prosim od odpoved:
  – Mozem o potvrdenie o vyplate dochodku poziadat aj v pobocke soc.poist.BA, alebo v centrale soc.poistovne BA.
  – nerozumiem info = toto potvrdenie vydava s.poist. po vyžiadaní aj telefonicky
  – existuju ziadanky k registracii aj na vlakovych stanicich
  Dakujem za odpoved

  1. Mozem o potvrdenie o vyplate dochodku poziadat aj v pobocke soc.poist.BA, alebo v centrale soc.poistovne BA.
   áno, myslím, že by to min. na centrále nemal byť problém

   toto potvrdenie vydava s.poist. po vyžiadaní aj telefonicky
   stačí zavolať do sociálnej poisťovne a vyžiadať si potvrdenie, následne vám príde poštou

   existuju ziadanky k registracii aj na vlakovych stanicich
   áno, samozrejme

 17. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je možné predĺžiť trvanie žiackeho preukazu. Som študentkou pomaturitného štúdia a na preukaze mám platnosť do konca júna. Maturita sa mi však presunula až na september a je potrebné chodiť do školy počas leta. Je možné platnosť dodatočne predĺžiť ak prinesiem nové potvrdenie školy?

   1. Dobrý den, prosím o radu.Som vdova ale pretoze mam len jedno dieťa nepoberam vdovsky dôchodok. .mam narok na bezplatné cestovanie?? Vopred ďakujem za odpoved.

    1. Obávam sa, že asi nie, keďže pri vybavovaní preukazu na bezplatnú dopravu je potrebné predložiť potvrdenie od sociálnej poisťovne, že poberáte vdovský dôchodok.

 18. Dobrý deň, može si mama vybaviť preukážku za zlavnené cestovné na vlak / 72 rokov/ aj mimo svojho bydliska / býva v Brezne, vybaviť by si to chcela v Banskej Bystrici, lebo sa tam zdržiava/.

 19. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že ak moja kamarátka je práve v maturitnom ročníku a v máji sa jej končí štúdium, či jej bude preukážka na vlaky zadarmo platiť aj cez prázdniny,alebo už nebude študentkou a cestu si bude musieť hradiť? Alebo ako to je za odpoveď vopred ďakujem.

   1. Dobrý deň, chcela by som reagovať na Vašu odpoveď, nakoľko iba železnice považuju študenta strednej školy do dátumu maturitnej skúšky. Pre účely štátnych dávok (ako sú prídavok na dieťa, daňový bonus) má študent strednej školy štatút študenta do 31.8.2017. Študenta, ktorý po maturitnej skúške nepokračuje v štúdiu na vysokej škole, nezaevidujú ani na úrad práce ako nezamestnaného do konca prázdnin. Podľa môjho názoru, by ste to mali brať do úvahy a študentom stredných škôl (maturantom) by ste mali automaticky nechávať zľavu do konca prázdnin.

    1. Dobrý deň,
     v prvom rade – toto nie sú oficiálne webové stránky železničnej spoločnosti a teda tento váš návrh musíte zaslať priamo jej (cez slovakrail.sk).

     Ale možno máte pravdu, bezplatné cestovné by malo byť platné, kým je považovaný za študenta. Aj keď je pravda, že vlaky pre študentov zadarmo sú určené na to, aby študenti mohli dochádzať zadarmo do školy, to je ich hlavný účel a keďže študent po maturite už do školy nedochádza, už nepotrebuje každodenne cestovať do školy a vynakladať na to kopu peňazí..

 20. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat na případ, kdy by mi průkazku na stanici na počkání vybavoval můj slovenský kamarád a ne přímo já. Fotku i žádanku ze školy vyplněnou mám. Problém bude asi s občanským průkazem/průkazem ISIC. Je potřeba plná moc nebo mu stačí zapůjčit moji průkazku ISIC, nemáte s tím náhodou zkušenost?
  Děkuji

  1. Plná moc by nemala byť potrebné… no pre istotu by som odporúčal to splnomocnenie napísať… radšej ho mať ako nie 🙂

 21. Dobrý deň.. chcela by som sa spýtať či treba vypísať nové tlačivo zo školy keď som si vybavovala nový občiansky preukaz a na tlačive mám napísane staré číslo občianskeho..alebo to stačí len prepísať..?

 22. Prosím Vás, stratila som ISIC. Mám však potvrdenu kartu na bezplatné cestovanie. Je možné sa nejak prepraviť vlakom bez toho, aby som musela platiť?

 23. Dobry den, moja dcera dovrsila 15 vyprsal jej preukaz na vlak, ale je len 9.-cka a na strednu skolu este musi pockat. Nema narok na bezplatne cestovne, lebo zakon zabudli zmenit potom co zaviedli 9.rocnik? Ako vybavit jej preukaz, ked na strednu skolu este len prihlasku odovzdavame? Dakujem

 24. dobrý den, chcela by som sa spýtat: manžel bude mat v juli 62 rokov, do dochodku odchadza v oktobri. ma narok na bezplatné cestovanie už od jula alebo až od oktobra. dakujem

  1. Myslím, že by mal mať nárok, podľa informácií na webe železnične spoločnosti je uvedené:

   „Cestujúcim vo veku od 62 rokov na registráciu a získanie PREUKAZU PRE ZÁKAZNÍKA stačí, ak v pokladnici predložia občiansky preukaz a fotografiu s rozmermi 2×3 cm“

   Nie je tam teda uvedené žiadna podmienka, či musí doložiť potvrdenie zo sociálnej poisťovne o poberaní dôchodku, takže nemal by byť problém.

 25. Dobrý den, chcela by som sa opýtat moja skola nevydava isic a som studentkou pomaturtneho studia na strednej skole mam narok aj ja na vlaky zdarma ?

  1. Zrejme áno, no musíte si na žel. stanici vybaviť preukaz na bezplatné cestovanie, budete potrebovať potvrdenie o návšteve školy.

 26. Dobrý, ja sa chcem spýtať že keď som stratil túto bezplatnú kartu na vlak musím zas príst zo všetkým (preukaz, potrvdenie školy..) alebo oni to majú uložené a stačí prísť s fotkou?

 27. Dobry den, mam 70 rokov a nezijem na Slovensku a ani nie v Europe. Mozem si aj ja vybavit bezplatne cestovanie? Dakujem za odpoved.

 28. Nestihol som „kupiť“ bezplatny“ listok v pokladni.Musim platiť vo vlaku priražku k tomu to lixtku????

 29. Dobrý deň,
  mám 72 rokov a bývám v Čechách. Chcel by som vedieť či möžem požiadať o vystavenie preukážky na vlak pre jazdu zadarmo v Brodskom, pokial áno möžem už aj v Brodskom nastúpiť na osobný vlak do Bratislavy?
  Pokial to nie je možné, möžete mi povedať, kde mi preukážku vystavia a kde möžem na vlak nastupovať.
  Ďakujem za odpoveď.

  1. Áno, myslím, že aj tam sa dá vybaviť preukaz, avšak nakoľko ide o malú stanicu, zrejme ho nedostanete hneď, iba oň požiadate a prevziať si ho budete môcť napr. o 3 dni. Následne, keď preukaz budete mať, môžete si „kúpiť“ bezplatný lístok a cestovať už aj osobákom z Brodského do Bratislavy.

 30. Dobrý deň, študujem v Prahe a niesom si istá čo mám vyplniť do kolonky „základná trať zo stanice do miesta školy“- teda trasu. mám vybavenú študentskú kartu na ČR dráhy po slovenské hranice, ale neviem či som oprávnená cestovať aj na SR zadarmo, keď bývam v ČR, teda nedochádzam každý deň vlakom na SR.

  1. Myslím, že v tomto prípade by nemalo byť potrebné uvádzať základnú trať, to je skôr pre študentov, ktorý každodenne cestujú vlakom do školy. Vo vašom prípade to tak nie je, každopádne na cestovanie SK vlakmi máte nárok kamkoľvek, teda na celej železničnej sieti v rámci SR (u dopravcov ZSSK a Regiojet (BA – Komárno))

 31. Dobry den. Studujem na univerzite v Anglicku, mam ISIC na ktorom je meno mojej univerzity, ked som si bola vybavovat karticku na vlaky zadarmo, povedali mi, ze to nejde. Je to mozne, ze to naozaj nejde, aj napriek tomu, ze ISIC je medzinarodny a tym cinom by to fungovat malo?
  Dakujem.

  1. ISIC žiaľ nestačí, treba aj potvrdenie o návšteve školy (úradne preložené) a myslím, že aj potvrdenie z ministerstva školstva, že váš študijný odbor má ekvivalent na slovenských vysokých školách.

 32. Dobrý deň ja sa chcem spýtať moja dcéra bude mať v apríli 15 rokov a bude jej končiť karta bezplatna na vlak čo má teraz iba do 15tich.Dá sa vybaviť druhá aby ju mala od 15tich rokov? Treba aj potvrdenie zo školy? Do kolkých rokov bude slúžiť tá karta od 15tich? :)Dakujem dopredu za odpoved

  1. Áno, dá sa vybaviť, treba potvrdenie o návšteve školy. Čo sa týka platnosti, tak neviem, zrejme len do konca základnej školy (a po nástupe na strednú si bude musieť vybaviť novú, prípadne predlžiť platnosť tejto)

 33. Dobrý deň,
  syn práve dovŕšil 15 rokov a je žiakom ZŠ v mieste bydliska, čiže necestuje vlakom do školy. Môže mať aj on preukaz na bezlatnú prepravu vlakom?
  Ďakujem

  1. Áno, stačí mu vybaviť preukaz na bezplatné cestovanie, teda prísť na železničnú stanicu s fotografiou, jeho občianskym preukazom a potvrdením o návšteve školy.

 34. Dobrý deň
  Chcela by som sa spýtať že keď budem mať v apríli 26 a do konca júna som študent či budem mať dovtedy nárok na bezplatnú prepravu a ak nie či sa dá vybaviť nejaká zlavova karta. Ďakujem

  1. Nie, bezplatné vlaky sú len pre študentov do 26 rokov. Taktiež aj zľavová karta Euro26 (zľava 40% na lístky na vlak) je iba do 26 rokov.

  1. Áno, český dôchodca má nárok na bezplatné vlaky na Slovensku. No neviem, či sa dá preukaz na bezplatné cestovanie vybaviť aj v ČR, no na Slovensku stačí prísť na železničnú stanicu s občianskym preukazom, potvrdením o poberaní dôchodku od českej sociálnej poisťovne (asi len v prípade, že ešte nie je klasický starobný dôchodca, ale napr. predčasný), fotografiou 2x3cm a vyplnenou žiadankou o vydanie preukazu. (žiadanku nájdete tu)

 35. Dobrý deň mám 73 rokov chcem si vybaviť cestovanie vlakom zadarmo hlavne na trase Leopoldov Bratislava z dôvodu zdravotných prehliadok, aké doklady potrebujem a akú fotografiu-veľkosť je treba priniesť ďakujem.

 36. Mám 58 rokov som na výsluhovom dôchodku mám nárok na bezplatné cestovanie. Podľa vyjadrenia pracovníčky ŽSR . kto je na výsluhovom dôchodku nemá nárok. Potom tento zákon je v rozpore s ústavou . Dôchodca, ktorý išiel do dôchodku na základe pracovnej kategorizácii napr. v 55,56,57,58 má nárok na bezplatné cestovanie a výsluhový dôchodca, ktorý má 58 rokov nemá nárok!!!
  Čl. 12
  (1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Zákla
  d
  né práva a slobody sú
  neodňateľné, ne
  scudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.
  (2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez
  ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie,
  národný alebo sociálny pôvod, prí
  slušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, maj
  e
  tok, rod
  alebo né postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo
  znevýhodňovať.

 37. Dobrý deň , mám otázočlu , priatel má preukaz ZŤP a chceli by sme ísť vlakom na výlet , ale ešte sme takto nešli . Chcem Vás požiadať o radu . Kde si máme vybaviť niaku preukážku na cestovanie , čo to stojí a či treba niake špeciálne tlačivo , lebo na internete som našla len tlačivá pre dôchodcov a študentov .
  Ďakuje za odpoveď

 38. Dobry den,
  moj syn stratil Isic kartu a momentalne sa nova neda v skole vybavit.
  Ma preukaz na bezplatnu prepravu. Je nevyhnutne, aby predlozil aj Isic?
  Dakujem, Budinska

 39. Dobrý deň, mám ID čiže cestujem vlakom, mám však aj preukaz zťp so sprievodom, ako to je s jeho platením keď pôjde so mnou? Neviem sa to dočítať. ďakujem

  1. Ak budete cestovať na preukaz ZŤP, sprievodca má myslím buď 50% zľavu alebo úplne zadarmo, nie som si istý… ale ak budete cestovať ako bezplatný cestujúci, sprievodca nemá nárok na žiadnu zľavu a teda si musí kúpiť riadny lístok… čiže je to na vás, kedy sa vám to spolu so sprievodcom viac oplatí… 🙂

   1. Aj ja som držiteľom ztp karty so sprievodcom a je to tak že ja mám kartu na bezplatnú prepravu vlakom, teda si kúpim bezplatný listok a sprievodca si nekupuje nič vo vlaku sa preukážem svojim listkom a preukazom ztp so sprievodcom ten cestuje so mnou bezplatne.

    1. Myslené je to predpokladám tak, že osoba s ťažkým zdravotným postihnutím cestuje zadarmo a sprievodca tiež, ale musia mať pri sebe preukaz ŤZP-S, aby vedeli preukázať, že sprievodca naozaj sprevádza takúto osobu.

 40. Stratila som kartu na bezplatnú prepravu vlakom. Viem , že sa dá vybaviť nová , ale je potrebné tlačivo od školy ,keďže mám 15 rokov . No , momentálne je budova školy uzavretá na 3 týždne a ja by som rada cestovala aj počas týchto týždňov. Prosím Vás , dá sa vybaviť táto karta bez tlačiva aj počas týchto nabližších dní ? A druhá otázka znie : Nie je možné , že by mali odložené tlačivo z mojej školy dakde , keď už som si kartu raz vybavovala ?

 41. Dobrý den, mám 17.r syna v striedavej starostlivosti, to znamená, že dva týždne býva u matky v Košiciach,kde má chlapec trvalé bydlisko a taktiež študuje na priemyslovke a dva týždne z mesiaca je u mňa v Rožňave, odkiaľ dochádza denne vlakom do Košíc do školy a späť do Rožňavy U mňa nemá ani prechodné bydlisko. S bývalou ex manželkou máme spísanú mimosúdnu dohodu o striedavej starostlivosti, overenú na matrike. Má ako študent nárok na túto bezplatnú prepravu vlakom? Za akých podmienok? Ďakujem za odpoveď.

  1. Samozrejme, na bezplatnú prepravu vlakom má nárok rovnako ako všetci ostatní. Neviem však, či aj na mesačník z Rožňavy do Košíc, keďže ten by mal byť z miesta bydliska do školy.. každopádne, na jednorázové bezplatné lístky nárok má, len si musí vybaviť preukaz na bezplatné cestovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *