Podmienky pre cestovanie vlakom zadarmo

Upozornenie: táto webová stránka nepatrí Železničnej spoločnosti Slovensko a teda informácie uvedené v tomto článku sú podávané bez záruky.

Pre získanie možnosti cestovať vlakmi na Slovensku zadarmo sa musí záujemca registrovať na železničnej stanici v pokladnici Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a po vyplnení žiadanky (PDF žiadanka na vytlačenie) tak získať preukaz preukazujúci oprávnenie cestovať zadarmo. K registrácii je potrebné predložiť určité doklady, podľa typu záujemcu. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené bližšie informácie o jednotlivých typoch vydaných preukazov a podmienkach na ich získanie:

Typ cestujúcehoDoklady potrebné k registráciiTyp vydaného preukazuPreukázanie sa pri kontrole vo vlaku
Dieťa do 6 rokovNie sú potrebné žiadne doklady ani žiadna registrácia, dieťa cestuje vždy zadarmo, bez kontroly cestovného lístka vlakovým personálom vo vlaku.Preukaz nie je potrebný.Nie je potrebné sa preukazovať žiadnym preukazom ani cestovným lístkom.
Dieťa od 6 do 15 rokovPre získanie preukazu pre dieťa do 15 rokov je potrebné preložiť cestovný pas alebo rodný list dieťaťa a aspoň jeden preukaz totožnosti jeho zákonného zástupcu (rodiča). Okrem toho je potrebné dodať aj fotografiu na preukaz.Preukaz pre dieťa do 15 rokovPri kontrole vo vlaku dieťa predloží cestovný lístok na bezplatnú prepravu (s nulovou hodnotou) a vydaný preukaz pre dieťa do 15 rokov.
Študenti do 26 rokov bez bezkontaktnej čipovej kartyŠtudenti stredných a vysokých škôl, ktorí nemajú školou vydanú žiadnu bezkontaktnú čipovú kartu (napr. ISIC), potrebujú k registrácii dodať aspoň jeden preukaz totožnosti, fotografiu a školou potvrdenú žiadanku potvrdzujúcu štúdium na danej škole.Preukaz pre študentaPri kontrole vlakovým personálom študent predloží cestovný lístok na bezplatnú prepravu a vydaný preukaz s fotografiou.
Študenti do 26 rokov s bezkontaktnou čipovou kartouŠtudenti stredných a vysokých škôl, ktorí majú školou vydanú bezkontaktnú čipovú kartu (napr. ISIC) potrebujú pri registrácii predložiť túto kartu a aspoň jeden preukaz totožnosti.Preukaz zákazníkaPri vlakovej kontrole predloží takýto študent cestovný lístok na bezplatnú prepravu a bezkontaktnú čipovú kartu (ISIC).
Poberateľ dôchodku vo veku DO 62 rokovPoberatelia dôchodku do 62 rokov veku (poberajúci predčasný, invalidný, vdovský, sirotský alebo sociálny dôchodok) predložia pri registrácii preukaz totožnosti, fotografiu a potvrdenie o výplate dôchodku zo Sociálnej poisťovne nie staršie ako 30 dní. Toto potvrdenie bezplatne na požiadanie vydáva Sociálna poisťovňa vo svojich pobočkách alebo po vyžiadaní aj telefonicky.Preukaz pre poberateľa dôchodku do 62 rokovCestujúci dôchodca do 62 rokov predloží cestovný lístok na bezplatnú prepravu a vydaný preukaz pre poberateľa dôchodku.
Starobný dôchodca vo veku nad 62 rokovDôchodca vo veku nad 62 rokov nepotrebuje žiadne špeciálne doklady, stačí mu občiansky preukaz alebo iný doklad s uvedeným dátumom narodenia a fotografiou. K tomu je treba priložiť fotografiu s rozmermi 2 x 3 cm.Preukaz zákazníkaCestujúci dôchodca nad 62 rokov predloží pri vlakovej kontrole cestovný lístok na bezplatnú prepravu (s nulovou hodnotou) a preukaz totožnosti, napr. občiansky preukaz.

Po vyplnení žiadanky a predložení príslušných dokladov si žiadateľ bude môcť vydaný preukaz prevziať na danej železničnej stanici po 3 dňoch od podania žiadosti. V prípade, že je železničná stanica vybavená systémom KVC (komplexné vybavenie cestujúcich), bude žiadateľovi vydaný príslušný preukaz ihneď. Pozrite si aj vzory preukazov vydávaných pre potreby bezplatného cestovania vlakmi.

Podľa prepravného poriadku platného od 17. novembra do 31. marca 2015 platí v tomto období prechodné obdobie, počas ktorého môžu záujemcovia o cestovanie zadarmo získať cestovné lístky na bezplatnú prepravu aj bez registrácie a získania špeciálneho preukazu. Železnice tak chcú zamedziť návalom registrujúcich sa záujemcov na začiatku platnosti možnosti cestovať vlakom zdarma (17. november 2014)

331 odpovedí na „Podmienky pre cestovanie vlakom zadarmo“

 1. Dobrý deň,
  mám 58 rokov, pracujem ako učiteľka a poberám vdovský dôchodok. Mám nárok na bezplatné cestovanie vlakom ?
  Ďakujem

  1. Dobrý deň, máte nárok na bezplatné cestovanie, len Vám treba potvrdenie zo sociálnej poisťovne a preukaz Vám platí 1 rok. Ja som tiež vdova a vybavujem si to každý rok. Veľmi to nevyužívam, ale raz za čas je to dobre.

 2. Az én ingyenes utazásra jogosító kártyám 2018.03.16-án állították ki. Most töltöttem be a 68 évet dec. 1-jén. Kérdésem: meddig érvényes ez a kártya: preukaz pre zakaznika obcan 62+. Valami időkorlátot mondtak a kiváltáskor, de már nem emlékszem. Kérdéesm 2019. év végéig biztos, hogy büntetés nélkül használhatom?

 3. Dobrý večer môj syn študuje na vysokej škole a dovŕšil 26 rokov. Má nárok na bezplatnú dopravu do ukončenia štúdia ktoré bude trvať ešte 2 roky? Ďakujem

 4. Dobry den, prosim, mamina je obcan CR. Je mozne vybavit zlavu na cestovanie aj pre nu? Ci je zlava pre dochodcov nad 65r len pre obcanov SR?
  Dakujem

 5. Dobrý deň,
  Chcela by som sa opýtať teraz som nastúpila do prvého ročníka VŠ ale je to externá forma studia. Chcela by som sa opýtať či mám aj ja nárok na bezplatnú prepravu.
  Ďakujem

 6. Bol som invalidný dôchodca,požiadal som o starobný po dovršení 6ľ rokov a 139 dní,treba mi vybavovať nový preukaz alebo mi stačí OP

 7. Pěkný den, příští týden se chystám na výlet po Slovensku. Je možné využít jízdenku zdarma i přesto že jsou prázdniny a potřebuji k tomu potvrzení o studiu minulého nebo následujícího roku?
  Díky za odpověď

 8. Dobrý deň, mám 19 akurát som dokončil strednú školu a skončila sa mi kartička 30.6. prijali ma už aj na vysokú školu, ale ku komu si mám pýtať potvrdenie keď už nie som na strednej a ešte ani na vysokej a chcem sa toto leto voziť zadarmo ?

  1. Vlaky zadarmo budete mať až po nástupe na vysokú školu, teda až vysoká škola vám dá potvrdenie o tom, že ste študent. Momentálne nie ste študent žiadnej školy, ani strednej ani vysokej a preto nemáte nárok na bezplatné vlaky.

   1. Pekné klamstvo. Dcéra doniesla potvrdenie o zápise na VS a povedali jej že až od septembra. Neviem aký je rozdiel medzi tým že je 1,2,3,4, na SS a že prechádza na VS.

 9. Dobrý deň,
  v marci som dovršil 15 rokov.Už môj cestovný preukaz nie je platný.Potrebujem na vybavenie novej karty novú fotku?

  Ďakujem.

  1. Áno, stačí si vybaviť preukaz na bezplatné cestovanie na železničnej stanici, treba ale doložiť potvrdenie zo sociálnej poisťovne o poberaní vdovského dôchodku.

  1. Ak poberate dochodok aj tak doneste zo soc.positovne potvrdenie a fotografiu na najbližšej vlakovej stanici vam vystavia preukaz na cestovanie zdarma.Ak nepoberate invalid.dochodok a máte iba preukaz ZTP-S tak máte nárok 60perc.zľavu.Vzdy si ale musite pred nastupom do vlaku kupit cestovny listok

 10. Dobrý deň,
  som invalidná dôchodkyňa a potrebujem ísť na vyšetrenie do BA a chcela by som sa infomovať či v jeden deň mám nárok na bezplatnú prepravu t.j lístok tam- ráno KE-Bratislava a poobede na lístok späť domov BA-KE.
  Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *