Kto môže cestovať vlakom zadarmo

Cestovať vlakmi zadarmo môžu vybrané sociálne nižšie postavené vrstvy obyvateľov, konkrétne sa jedná o:

 • deti do 6 rokov
 • žiaci od 6 do 15 rokov
 • študenti od 15 do 26 rokov
 • dôchodcovia vo veku do 62 rokov poberajúci dôchodok na základe zákona o sociálnom zabezpečení (predčasní dôchodcovia, invalidní dôchodcovia a iní)
 • dôchodcovia vo veku nad 62 rokov (starobní)

Záujemca o cestu vlakom zadarmo sa však musí pred prvou cestou vlakom registrovať v pokladniciach Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) na železničnej stanici a získať tak špeciálny preukaz potvrdzujúci oprávnenie cestovať vlakmi zadarmo. Výnimkou sú malé deti do 6 rokov, ktoré pre cestu vlakom nepotrebujú žiaden preukaz a ani cestovný lístok (cestujú zadarmo). Bližšie informácie o podmienkach registrácie pre cestovanie vlakmi zadarmo.

Cestovanie vo vlakoch zadarmo sa netýka výsluhových dôchodcov vo veku do 62 rokov, keďže sa podľa stanoviska Ministerstva dopravy nejedná o sociálne slabšiu skupinu obyvateľstva.

 

 

78 odpovedí na „Kto môže cestovať vlakom zadarmo“

 1. Dobrý deň, chcem sa spýtať, keď je priznaný preukaz ZTP a nie je poberateľom žiadneho dôchodku, len je priznaná choroba z povolania je v tomto prípade tiež cestovanie vlakom zdarma?

 2. Dobrý deň. Ukončila som 4. ročník na strednej škole 25.5.2018. Štatút študenta mám do 31.8.2018. Zamestnankyňa železníc mi vydala kartičku do 30.6.2018. Je to správne? Ďakujem

 3. Dobrý den.
  Jsem starobní důchodce a mám pro ŽSR preukaz pre zákazníka „OBČAN 62+“.
  Budu muset při své cestě z Půchova do Štrby pořídit ještě nějaký jízdní doklad, nebo bude stačit tato průkazka?
  Děkuji za vaši odpověď.

 4. Dobrý den,mám 72 rokov do školy som chodil v Komárne,teraz v juli máme stretnutie po 53-rokoch.Bývam v CZ-Hulíne.Možem využiť cestovanie vlakom na slovensku zadarmo a keď ano čo musím urobiť?Mám české občianstvo.Aký lístok si musím kupiť.Ďakujem predom za odpoveď.

 5. Dobrý deň mam 42 rokov a poberam vysluhovy invalidný dôchodok som držiteľom preukazu tzp-s mam nárok na cestovanie vlakom zadarmo?

 6. Dobrý deň,som študentkou doktorskeho programu (PhD) a mám 24 rokov. Mám nárok na bezplatnú prepravu? Ďakujem. Odpovede na železničných staniciach sa totiž líšia.

 7. Dobrý deň, je pravda, že ak mám do 26 rokov a chodím na ročný jazykový kurz (na inú školu nechodím), mam nárok na bezplatnú prepravu ako študent?

 8. Prosim, ked som studentka denneho studia, ale budem o chvilu nat 26 rokov, tak bezplatne cestovanie mam iba do dovrsenia 26 alebo vratane 26? To sa na strankach zeleznic nepise, pisu iba 15-26 rokov.

   1. Nárok na vlaky „zadarmo“ alebo študentskú zľavu u iných dopravcov, či na MHD, máte iba do dňa Vašich 26. narodenín. A nie, nedá sa to oklamať tak, že si deň pred narodeninami vybavíte kartičku na celý rok alebo kúpite ročnú električenku. Od Vašich 26. narodenín už nárok na študentské zľavy nemáte, aj keď reálne študujete na dennom VŠ štúdiu a neprekročili ste štandardnú dĺžku štúdia. Štát Slovenská republika Vám teda želá krásne narodeniny a odteraz už pekne za všetko platiť plnú cenu, milý občan. 🙂 Birmovaný súdruh plukovník Fico predsa odniekiaľ musí brať peniaze na ten 400m2 byt so 100m2 terasou rovno pod hradom, ktorý si prenajíma od kamaráta Lacka Bašternáka.

 9. Dobrý večer,
  chcela by som sa opýtať, od septembra idem študovať do Českej republiky, je možné keď sa budem vraciať domov na Slovensko využívať bezplatnú prepravu vlakom?

  Ďakujem 🙂

 10. Dobry den,
  Chcela by som poprosit o info, ci moze moja mamina, ktora v marci 2017 dovrsila 60 rokov a odvtedy pobera starobny dochodok moze poziadat o cestovanie vlakom zadarmo, alebo to je podmienene dosiahnutim veku 62 rokov? (Pre info- nejedna sa o predcasny dochodok)
  Dakujem velmi pekne za odpoved.
  Lenka

  1. Ak poberá starobný dôchodok a sociálna poisťovňa jej vystaví potvrdenie o poberaní, tak by nemal byť problém.

 11. Dobrý deň, som Slovenka, dochodkyňa žijúca v Českej republike. Mám možnosť pri návšteve rodiny na Slovensku získať preukazku na cestovanie zadarmo po Slovensku?
  Ďakujem za odpoveď.

  1. Áno, samozrejme, ale musíte doložiť potvrdenie od sociálnej poisťovne (asi z ČR), ak ste predčasná dôchodkyňa.

 12. Pekny vecer chcela by som sa opytat v septembri 2017 budem mat 26 rokov, a som studentkou vysokej skoly este jeden rok. Pochopila som, ze cestovat zadarmo mozem iba do dovrsenia 26 rokov, a potom uz nie. No, a ohladom tohto by som sa chcela opytat, kedze studentkou budem az do maja 2017, tak ze ci ako studentka aj ked budem uz sice platit, ci ale budem mat narok na zlavneny cestovny listok, ze ci budem musiet platit v plnej vyske cenu listka, alebo za lacnejsiu cenu. Este rok budem mat preukaz ISIC. Tak mohla by som s ISICOM cestovat lacnejsie ako studentka?
  Dakujem.

 13. Dobrý deň, za akých podmienok môžu zadarmo cestovať vlakom rakúsky stredoskolaci a vysokoškoláci. Je potrebné potvrdenie o návšteve školy a preložené do slovenského jazyka a je tiež potrebne si vybaviť ISIC kartu ?

  1. Prajem dobrý deň,
   včera som cestovala s manželom z lekárskeho vyšetrenie v nemocnici Košice. Keďže som netušila či si manžela v nemocnici ponechajú, alebo pustia domov, tak som si nemohla zaobstarať bezplatné cestovné lístky pre dôchodcov v predstihu. Aké bolo moje prekvapenie na stanici v Košiciach dňa 14.6.2017 ráno po 8-hod. že nám nepredali bezplatný cestovný lístok na vlak odcho-dom o 10.08 hod.Pýtala som na ďaľší a ďalší až do posledného s odchodom o 23.45 hod. a „vraj všetky boli vypredané. Rozhodli sme sa osobným vlakom vycestovať do Popradu, že si teda obzrieme Tatry. Ale vlak z Košíc mal meškanie a manžel sa necítil dobre rozhodli sme sa odcestovať domov. Pri okienku v Poprade sa udialo to isté „vraj! vypredané.
   Nevidím nikde, že by dôchodcovia boli v tomto smere obmedzení nejakým opatrením, železnica riešila len študentov, lebo tí cestujú pravidelne. Dôchodcovia vycestujú na nejaké pobyty 2-3 krát do roka a ostatné je cestovanie po vyšetreniach,teda lekároch.
   Považujem toto zo strany železníc za úplnú šikanu, že ak mám tú možnosť cestovať bezplatne, ale v daný deň nás železnica takto
   obmedzila. Pritom som si prešla viackrát po vlaku a z jednej tretiny bol prázdny.Aj v kupé,kde sme sedeli my dvaja bola len jedna študentka po Žilinu. Tu prisadol jeden cestujúci, ona v Trenčíne vystúpila a pristúpili dvaja. Miestami bol vlak zaplnený menej a miestami viac, ale plný nebol počas celej cesty. Takže prečo táto šikana? Prečo sa tu hovorí o výhode pre dôchodcov, keď železnica sa správa nadradene nad nejakým zákonom. Od tohoto dňa už nepovažujem cestovanie za bezplatné, ale obmedzené. Veď tým, že aj dôchodcovia vycestujú za pobytmi to pomohli cestovnému ruchu, lebo väčšina si nemôže dovoliť aj tento „luxus“ a tým, že sú vlaky bezplatné sa len veci pomohlo.
   Preto sa pýtam vedenia železníc, vlády a odborov či bol zákon stavaný s obmedzením pre bezplatné cestovanie pre dôchodcov.

   1. Dobrý deň,

    táto webová stránka nepatrí železniciam, takže sťažnosti pošlite priamo im cez stránku slovakrail.sk 🙂

    Každopádne, pravdepodobne sa vo vašom prípade jednalo o túto situáciu – na rýchliky a iné diaľkové vlaky je obmedzený počet bezplatných lístkov z toho dôvodu, aby sa nestalo, že bezplatní cestujúci „vykúpia“ celý vlak a platiaci cestujúci nebudú mať vo vlaku miesto. Preto je počet bezplatných lístkov obmedzený, hlavne na vyťažených spojoch, ktorými nedeľňajšie rýchliky rozhodne sú. Takže žiaľ v tomto prípade, ak boli bezplatné lístky už rozobrané, vám bezplatný lístok dať nemohli aj napriek tomu, že na bezplatnú prepravu máte nárok.

    1. Táto cesta sa uskutočnila v strede týždňa a v poloprázdnom vlaku. Zaujímavé je , že „vraj na všetky vlaky toho dňa už sme nemali nárok na bezplatnú prepravu , to mi ťažko niekto zdôvodní.

     1. Ja sa vám k tomu neviem vyjadriť, ja pre železnice nepracujem, takže ťažko posúdiť, prečo vám teda nechceli dať bezplatný lístok, netuším.. len vravím, že väčšinou sa to stáva preto, lebo sa už bezplatné lístky minuli… neviem však či to bol aj tento prípad

 14. Dobrý deň, chcem sa spýtať či má moja svokra ak je poberateľka vdovského dôchodku nárok na bezplatné cestovanie. Malé deti už nemá. Iný dôchodok nepoberá.

 15. Dobry vecer chcem sa spytat moj priatel je na invalidnom dochodku a chceli by sme cestovat po Slovensku ma narok na cestovne zadarmo

  Za odpoved

  Dakujem

 16. Mam 62 rokov,som na dochodku. Chcem si vybavit preukaz,aby som mohla cestovat bezplatne. Potrebujem k tomu aj fotografiu?
  Dakujem

 17. dobry den,
  som denna studentka vysokej skoly, vo februari budem mat 26 rokov, studium koncim v maji tohto roku. Mozem az do ukoncenia studia cestovat vlakmi zadarmo? Alebo iba do mojich narodenin?
  dakujem

 18. Dobrý deň,včera mi na vlakovej stanici povedali,že nie je potrebné meniť preukaz bez fotografie na cestovanie osobe nad 70 rokov za nový s fotografiou. Údajne sa platnosť týchto preukazov predĺžila. Je to pravda?

 19. Dobrý deň. Zajtra cestujem s priateľom do Budapešti. Keď sme si kupovali lístky, dostali sme po Štúrovo lístok na bezplatnú dopravu- ja ako poberajúca invalidný dôchodok do 62 rokov. Vraj keď k tomuto lístku a môjmu preukazu na bezplatnú dopravu ukážeme aj môj preukaz ZŤP-S, môže priateľ cestovať so mnou zadarmo. Je to pravda?

  Ďakujem.

  1. Nie som si celkom istý, no myslím, že to pravda nie je. Funguje to asi tak, že ak by ste si kúpila klasický lístok na ZŤP-S preukaz, v tom prípade váš sprievodca cestuje zadarmo. Avšak vzhľadom na to, že budete cestovať cez zákaznícky preukaz železníc (preukaz na bezplatné cestovanie), v takom prípade ako keby ste necestovala ako invalid, teda ani váš sprievodca sa ako keby nepovažuje za sprievodcu a musí si kúpiť klasický lístok.

   Ako vravím, nie som si celkom istý odpoveďou, preto ešte odporúčam overiť si to na zákazníckej linke železní, č. 18188.

 20. Dobrý deň,
  chcem sa spýtať, aké tlačivo si mám vytlačiť na potvrdenie od základnej školy, že som študent, keďže o pár dní budem mať 15 a ešte som stále v deviatom ročníku (neprepadla som, mala som odklad).

  Vopred ďakujem.

  1. Počkal by som tých pár dní, kým budeš mať 15 a až tak si skús vytlačiť žiadanku (nájdeš ju na stránke železníc slovakrail.sk) a dať potvrdiť v škole. Na žel. stanici ti potom vystavia preukaz typu Žiak/študent.

 21. Dobry den chcem sa spytat ,ci ak syn bude mat v septembri6rokov ale bude navstevovat este skolku aj na dalsi rok /zas bude skolkar/tak od septembra potrebuje polovicny listok?Dakujem

  1. Áno, myslím, že od 6 rokov už potrebuje polovičný lístok. Môžete mu ale vybaviť preukaz na bezplatné cestovanie a bude cestovať vlakmi zadarmo.

 22. Dobrý den.

  Bratranec hovoril že sa da u vas vybaviť preukaz na cestovanie po celom Slovensku zadarmo.. Exz Trnava-Prešov tak by som chcel vediet ako

 23. Dobrý deň, mám 58 rokov, poberám plný invalidný dôchodok, ale Úrad práce mi nepriznal ZŤP, môžem ŽSS požiadať o vydanie preukazu na bezplatné cestovanie, alebo je to podmienené preukazom ZŤP?
  Ďakujem za odpoveď.
  S pozdravom.

  1. Preukaz ZŤP nepotrebujete, stačí ak poberáte invalidný dôchodok – stačí predložiť potvrdenie o výplate dôchodkových dávok nie staršie ako 30 dní, ktoré vám vydá sociálna poisťovňa.

 24. Ahoj, chcela by som sa opýtať či sú vlaky vyhradené na cestovanie s tou kartou? alebo je jedno na ktorý vlak pôjdem?
  Za odpoveď vopred ďakujem.

  1. Ak pôjdeš na diaľkový vlak (EuroCity, EuroNight, Expres, Rýchlik), tak pri „kúpe“ lístka musíš uviesť, ktorým konkrétnym vlakom pôjdeš. Ak ale chceš cestovať nižšou kategóriou vlakou (Zrýchlený vlak, Regional Express, osobné vlaky), tak pri „kúpe“ lístka nič neuvádzaš, je úplne jedno, ktorým takýmto vlakom pôjdeš…

  1. Ak zoženie potvrdenie o návšteve školy (dôkaz, že je študentom), tak áno, môže si vybaviť preukaz na cestovanie zadarmo v rámci Slovenska.

  1. Ak poberá vdovecký dôchodok, tak áno. Stačí ísť na železničnú stanicu a tam predložiť vyplnenú žiadanku, fotografiu 2×3 cm a potvrdenie o výplate dôchodkových dávok zo sociálnej poisťovne nie staršie ako 30 dní.

 25. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či majú nárok na bezplatnú prepravu aj pracujúci externí študenti. Ďakujem za odpoveď.

 26. Dobrý deň
  Chcela by som sa spýtať, že ak mám ISIC či potrebujem aj tú kartičku čo sa vydáva na žel. stanici aby som mohla cestovať zadarmo .
  Ďakujem

 27. dobrý deň,
  som inv. dôchodca do 62 rokov a mam preukaz na bezplatné cestovanie, ale menila som občiansky preukaz, musím si znovu vybavovať aj nový preukaz na bezplatné cestovanie?
  ďakujem za info

  1. Neviem celkom presne, ako vyzerá preukaz na bezplatné cestovanie tohto typu (pre dôchodcov do 62 rokov), nemal som ho ešte v ruke… no predpokladám, že ak tam nemáte uvedené číslo občianskeho preukazu, tak si nový preukaz nemusíte vybavovať… no ak tam číslo občianskeho preukazu máte, tak zrejme bude treba vybaviť nový preukaz na cestovanie.

 28. dobry deň ja som sa chcel spitat plati to tiez tak ked som uz višiel teras v júni školu mam strednu mohol bi som cestovat zadarmo ?

 29. Chcem cestovat s detmi vlakom z Košíc do Tatrannskej Lomnice.Majú deti cestovanie vlakom zdarma?Deti majú 17,16,15 rokov.Dakujem

  1. Dobrý deň,

   ak im vybavíte príslušné preukazy na bezplatné cestovanie (na železničnej stanici), tak áno, aj keď v tomto čase to asi veľmi nevybavíte, keďže budete potrebovať potvrdenia o návšteve školy a k tým sa asi teraz cez prázdniny dostanete len veľmi veľmi ťažko.

 30. Dobrý deň,
  chcem sa opýtať, či potrebujú preukaz aj žiaci 1. stupňa, ktorí by cestovali ako skupina v sprievode pani učiteliek. Či by nestačil menný zoznam žiakov. Ide o jednodňový výlet. V blízkosti našej školy totiž nemáme možnosť vybaviť si takéto preukazy, nakoľko železnicu zrušili. Ďakujem.

  1. Na to vám žiaľ neviem odpovedať. Mám informáciu platnú len pre druhý stupeň ZŠ (skúsenosť známej) a tam to bolo tak, že žiaci potrebovali vybavený preukaz na bezplatnú dopravu, aj keď išlo o jednodňový výlet.

 31. Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, či môžu zdarma cestovať aj českí študenti nad 15 rokov, ktorí ale neštudujú na Slovensku. Ďakujem

  1. Áno, môžu, za predpokladu, že si vybavia preukaz na bezplatné cestovanie (treba predložiť nejaký školou potvrdený doklad dokazujúci štúdium alebo ISIC kartu).

 32. Dobrý deň,

  zdá sa, že áno. V prípade, že poberáte invalidný dôchodok (aj keď iba čiastočný), máte právo na bezplatne cestovanie vlakmi. Stačí si vybaviť preukaz a pri okienku na stanici predložiť potvrdenie zo sociálnej poisťovne o poberaní invalidného dôchodku.

 33. Dobrý deň, chcem sa spýtať či na cestovanie vlakom zdarma majú nárok aj poberatelia čiastočného invalidného dôchodku. ďakujem Fird

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *